קונדומים: כלי חיוני למין בטוח יותר

קונדומים: כלי חיוני למין בטוח יותר

מספר מילים 567

קונדומים שימשו במשך מאות שנים כשיטה למניעת הריונות לא מכוונים ולהגבלת התפשטות זיהומים המועברים במגע מיני (STI). בעוד קונדומים הם בשום אופן לא אמצעי מניעה מושלם או בטוח לכישלון, הם מוכרים באופן נרחב ככלי חשוב ויעיל לקידום בריאות מינית טובה יותר. לאור היתרונות הרבים שלהם, מומחים ממליצים להשתמש בקונדומים לכל מפגש מיני הכרוך בחדירה.

בעוד קונדומים שימשו במשך זמן רב לאורך ההיסטוריה כדרך מעשית למניעת הריונות לא רצויים, רק באמצע המאה העשרים תפקידם במניעת התפשטות מחלות מין החל להיות מובן באופן נרחב. בשנות השבעים, קונדומים הפכו למראה נפוץ בשירותים ציבוריים והשימוש בהם הומלץ על ידי אנשי מקצוע רפואיים. עם זאת, העמדות כלפי השימוש בהם נותרו שליליות במידה רבה, הן בשל סטיגמות חברתיות והן בשל בעיות גישה לקונדומים באזורים רבים.

עם הופעת האיידס בשנות השמונים, קונדומים שוב עלו לתשומת לב רחבה יותר; בתקופה זו התברר כי תפקידם כאמצעי מניעה נגד המחלה הוא הכרחי וחשוב. זה סיפק דחיפה חשובה במונחים של שיפור הגישה לקונדומים, הן מבחינת הפיכתם לזולים יותר והן מבחינת שבירת הסטיגמה החברתית הקשורה לשימוש בהם. בעוד שישנם עדיין אתגרים משמעותיים בחלקים של העולם שבהם הגישה לקונדומים והידע סביב השימוש בהם נותרו מוגבלים, ברחבי העולם, יש התמקדות מוגברת בהוראת חשיבות השימוש בקונדום.

כשמדובר בשימוש בקונדום, יש הרבה חוסר תקשורת ואי הבנה סביב איך להשתמש בהם ביעילות. כדי שקונדומים יהיו יעילים, חשוב להשתמש בהם נכון; עם זאת, אנשים רבים אינם בטוחים כיצד להשתמש בהם כראוי. זה יכול לכלול בלבול סביב גודל, שימון, יישום ועוד.

כשמדובר בשימוש בקונדום, שני הסוגים הנפוצים ביותר הם זנים ללא לטקס ולטקס. קונדומים לטקס הם הסוג הנפוץ ביותר בשימוש כיום ורוב המחקרים מצביעים על כך שכאשר משתמשים בהם כראוי, הם יעילים מאוד במניעת הריונות לא רצויים והתפשטות מחלות מין. קונדומים נטולי לטקס, לעומת זאת, עשויים בדרך כלל מחומרים שונים כגון פוליאיזופרן או פוליאוריתן ויש לשמן אותם על מנת להיות יעילים.

עבור אלה שאינם מרגישים בנוח עם קונדומים לטקס, הזמינות של אפשרויות ללא לטקס מספק חלופות הכרחיות. חשוב לציין, עם זאת, כי מחקרים לא סיפקו ראיות מספיקות כדי להמליץ על סוג אחד של קונדום על פני אחר; סוגים שונים של קונדומים עובדים טוב יותר עבור אנשים שונים.

בנוסף, יש לציין כי קונדומים אינם אמצעי המניעה היחיד הקיים כיום. צורות אחרות – כולל גלולות למניעת הריון והתקנים תוך רחמיים – קיימות ועשויות להתאים יותר למשתמשים שונים. עם זאת, לא משנה באיזו שיטה משתמשים, קונדומים נשארים כלי הכרחי וחשוב להגנה על שני הצדדים המעורבים בכל מגע מיני.

לא משנה איזו שיטת מניעה נבחרת, עם זאת, הדבר החשוב ביותר הוא כי שני בני הזוג הם כנים ופתוחים אחד עם השני כשמדובר בבריאות מינית. משמעות הדבר היא לדון בפתיחות בכל מחלות המועברות במגע מיני (STD) או זיהומים שיש לכל אחד מהצדדים ולדבר על ההיסטוריה המינית של העבר אחד של השני. תקשורת היא המפתח כשמדובר בכל מגע מיני וניהול שיחות פתוחות וכנות יכול לעזור להבטיח כי שני הצדדים לעסוק בצורה הבטוחה והבריאה ביותר האפשרית.

שאלות נפוצות לגבי Condoms

ש: מהם סוגי הקונדומים הנפוצים ביותר?

ת: סוגי הקונדומים הנפוצים ביותר הם קונדומים לטקס וקונדומים ללא לטקס. קונדומים לטקס הם הנפוצים ביותר והוכחו כיעילים ביותר במניעת הריונות לא רצויים והתפשטות מחלות מין. קונדומים ללא לטקס עשויים בדרך כלל מפוליאיזופרן או פוליאוריתן ויש לשמן אותם ליעילות.

ש: האם קונדומים יעילים ב-100%?

ת: לא, קונדומים אינם יעילים ב-100%. בעוד שמחקרים מצביעים על כך שכאשר משתמשים בהם כראוי, קונדומים יכולים להיות יעילים מאוד במניעת הריונות לא רצויים והתפשטות מחלות מין, אף אמצעי מניעה אינו חסין בפני תקלות. בנוסף, היעילות של קונדומים מושפעת לעתים קרובות מאופן השימוש בהם; חשוב לקרוא את ההוראות ביסודיות ולהשתמש בהן נכון על מנת לקבל את רמת ההגנה הגבוהה ביותר.

בלוג סקס בנות מסויימות מאמרים נוספים

לראות את היופי של תל אביב, ישראל

תל אביב, הידועה כעיר שלא עוצרת, היא מרכז תרבותי וכלכלי מרכזי של ישראל. ממוקמת על חוף הים התיכון, תל אביב היא עיר תוססת מלאת חיים, אנרגיה ויופי. זהו ביתם של כמה מחיי הלילה הטובים בעולם,…

לראות את היופי של תל אביב, ישראל

ברוכים הבאים ללב התוסס של ישראל – תל אביב

תל אביב, עיר השוכנת לחוף הים התיכון, הפכה ללב התוסס של ישראל. היא הוכתרה על ידי האו"ם כאחת הערים היצירתיות ביותר בעולם, והיא באה לידי ביטוי בתרבות, בארכיטקטורה ובחיי הלילה שלה. תל אביב היא יעד…

ברוכים הבאים ללב התוסס של ישראל – תל אביב

תל אביב היא העיר הגלובלית של ישראל: מדריך לתרבות עשירה ולמראות מרגשים

הנמל הראשי של ישראל והעיר השנייה בגודלה בתל אביב ידועה ברחבי העולם בזכות טיילת החוף שלה, סצנות האמנות וחיי הלילה התוססות והמטבח האקלקטי. ממוקמת על חוף הים התיכון, תל אביב הפכה למרכז עולמי מרכזי של…

תל אביב היא העיר הגלובלית של ישראל: מדריך לתרבות עשירה ולמראות מרגשים